A japán fürdőszoba kuriózumai
Szerencséseknek mondhatjuk magunkat, mert lehetőségünk volt arra, hogy nászutunkat Japánban töltsük. Sok európai szokástól eltérő dolgot tapasztaltunk, ilyen volt például a japánok európaitól eltérő fürdési szokása, amit most szeretnék Nektek bemutatni.
Egyik szállásunkon a közös fürdőszobába lépve azt láttuk, hogy egy négyszögletes kád már meg van töltve vízzel, és le is van fedve. Kiderült, hogy a kádban a vendégek közös kád vize van, amelyet nem is cserélnek a fürdő vendégek között. Ezért úgy illik bele ülni, hogy előtte egy kis sámlira ülve lezuhanyzol. Mi csak a sámlin zuhanyzást tettük meg, mert a kádba merülni más vendég után nem volt kedvünk.
Otthon a családoknál is a hagyomány szerint az a szokás, hogy kiengednek egy jó nagy kád vizet. Elsőként a családfő, az apuka fürdik meg, majd a gyerekek, és legvégén az anyuka.
Egy hagyományos japán fürdőszobában a mosdó rész elkülönül a leválasztott öltözőtől, amit a csempézett zuhanyzó és közös kád helyisége követ. Ezt mutatja be az alábbi ábra:
Forrás: ITT
Jellemzően üvegajtóval van elválasztva a fürdő helyiség a többitől, ide már ruha nélkül lépnek be.
Forrás: ITT
Néhány modern, de régi hagyományok szerint kialakított japán fürdőszoba belsőt mutatok be az alábbiakban.
Forrás: ITT
Forrás: ITT
Forrás: ITT
Forrás: ITT
Forrás: ITT
Japánban nem csak otthon szokás fürödni, hanem ezer éves hagyománya van a közfürdőknek, az úgynevezett "onsen"-eknek és "sento"-knak. A két fürdő típus között a víz forrása szerint tesznek különbséget.
1. Természetes meleg vizű forrás által táplált közfürdők: "onsen". Az "onsen"-ek hasonlóak a nálunk megtalálható gyógyfürdőkhöz. Japánban ezek vulkanikus aktivitás miatt feltörő hévizet használó fürdők. Sok "onsen" különlegessége az, hogy a kültéri medencéjében a meleg vízben ücsörögve a körülötte levő csodás tájban lehet gyönyörködni. A japánok nagy hangsúlyt fektetnek az "onsen"-ek természetes hatású burjánzó kertjének gondozására.
2. "Sento"-k, azaz fürdőházak. Ez számít a legolcsóbb fürdőzési lehetőségnek, mert vízét nem helyi forrás táplálja. Eredetileg azzal a céllal készültek, hogy a köznépnek biztosítsanak tisztálkodási lehetőséget, mert az otthonokban nem voltak még fürdőszobák. Jellemző belső burkolata csempe, a dekorációs elem többnyire mozaikból kirakott kép. Bár manapság az ilyen jellegű fürdőkre már nincs szükség az otthoni fürdőszobák miatt de kedvező áruk és közösségi szerepük miatt még sokan látogatják azokat.
Forrás: ITT
A japánok ezekben a fürdőkben élték társadalmi életüket, vitatták meg a híreket, cseréltek pletykát. A modern fürdőszobák megjelenésével csökkent a közfürdők száma, a szokásokat pedig átköltöztették otthonra.
A hagyományt követve a nők és a férfiak továbbra sem fürödhetnek együtt a közfürdők többségében, ezért külön külön fürdőt alakítottak ki számukra. Ezek egymás melletti bejáratai láthatóak az alábbi "onsen"-ről készült képen.
A hagyományos japán szállások ("ryokan"-ok) is sokszor kialakítanak fürdőket a vendégeik számára. Van ahol a helyi természetes forrás meleg vízét vezetik a medencébe, de van olyan ahol mesterségesen állítják elő a fürdővizet. A "ryokan"-ok különös figyelmet fordítanak arra, hogy a hagyományos stílusukhoz illő ízléses környezetben alakítsák ki a saját fürdőiket, amelyeknek általában van kültéri és beltéri medencéje is.
A vendégeknek a fürdőzéskor követniük kell a fürdők etikett szabályait. Lássuk, hogy mik azok a szabályok, amiket figyelembe kell vennünk, ha Japánban fürdőbe látogatunk el:
1. A közfürdőkbe tetovált embereket nem engednek be, mert a japánoknál a tetoválás a maffia tagjaira jellemző.
2. Az épület bejáratánál le kell venni a cipőt, ahol házi papucsot adnak.
3. Az öltözőben meztelenre kell vetkőzni. A fürdőbe csak egy törülközőt lehet bevinni. A ruhákat erre a célra kihelyezett kosárkákban lehet a fürdés idejére tárolni.
4. A fürdővízbe merülés előtt kötelező a zuhanyzás a kikészített sámlin ülve. Ezután lehet a közös vízbe belépni törülközővel, vagy anélkül.
5. Nem illik a vízben úszkálni, vagy abba beleugrani, mert a japánoknál is a fürdő a nyugalom helyszíne, ahova csendes beszélgetés vagy pihenés céljából mennek a fürdőzők.
Aki a fentiek alapján kedvet kapott, és nyitott a távol keleti kultúrákra, annak ajánljuk, hogy látogasson el Japánba, mert egyedülálló ország a mai globalizált világban, ami életre szóló élményt ajándékoz a látogatónak!
Horváth Rita